Właśnie jesteśmy w samym centrum sezonu na granaty! A wiecie, że granat to jagoda?
Pod wieloma względami to wyjątkowy owoc. Na pewno jednym z tych powodów jest sposób dobierania się do jego wnętrza ;-). Macie sprawdzone techniki obierania granatów? Jeśli tak, to piszcie koniecznie w komentarzach.
Granat jest pełen soczystych kuleczek, ale tak samo pełen jest symboliki.
To jeden z siedmiu owoców obietnicy, które znaleźć się miały w Ziemi Kanaan. Jest zatem symbolem dostatku, obfitości, Bożej hojności – i jako taki stanowi nieodłączny składnik menu w Rosz Haszana (Żydowski Nowy Rok), jako wyraz życzenia, by nowy rok był obfity i dobry.
Granatowiec kwitnie bardzo długo i nigdy nie traci liści, a z jego owoców wysypuje się bogactwo smaku i witamin. Z tego to powodu uważany jest za symbol życia i płodności. Właśnie ze względu na tę symbolikę używany był często w ornamentyce religijnej Izraela. Owoce granatu zdobiły szaty arcykapłana, zwieńczenie kolumn w świątyni Salomona czy drążki Tory.
Według żydowskich rachmistrzów owoc granatu zawiera 613 nasion, co odpowiada 613 przykazaniom Tory! Żydzi w owocu granatu widzą zatem symbol wierności Torze. Z kolei zaś w interpretacji Ojców Kościoła owoc granatu jest symbolem Kościoła, który łączy w sobie różne narody i niezliczoną liczbę wiernych, a czerwień jego soku symbolizuje męczeńską krew przelaną za wiarę.
Ze względu na specyficznie wyglądającą pozostałość po płatkach kwiatu, granat stał się symbolem korony królewskiej. Uważa się, że jest on inspiracją korony króla Salomona.
Granat zwany jest owocem życia, a to ze względu na nieprzeciętne bogactwo witaminy C, B, E, A oraz minerałów. Zawiera polifenole, obniża cholesterol, poprawia przepływ krwi.
A więc łapcie za granaty, póki sezon!