Nie bójcie się ludzi! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.
Mt 10, 26-27

Nasze polskie wyobrażenie dachów nie pozwala nam myśleć o nich jako o części użytkowej domu. A w Izraelu jest inaczej. Dachy są płaskie (śnieg jest rzadkością) i bardzo często pełnią funkcję tarasów przeznaczonych do rekreacji czy suszenia prania. Są miejsca, gdzie na dachach budynków mieszczą się ogródki kawiarniane.

Dachy Jeruzalem są dla nas szczególnym miejscem. Jest to jakieś niezwykłe przeżycie, kiedy zostawia się ten cały zgiełk handlowych uliczek Starego Miasta pod stopami, a wzrokiem można ogarnąć przepiękną panoramę Góry Oliwnej. Refleksyjne myśli przenikają serce. Jest w tym pewien mistycyzm.
Kiedy będziecie w Jerozolimie koniecznie wejdźcie na dachy Starego Miasta!

Są miejsca w Starym Mieście w Jerozolimie, gdzie za opłatą można wejść na dach, traktując go jak punkt widokowy. Tak jest na przykład w Hospicjum Austriackim, gdzie za 5 szekli można wyjechać windą na samą górę, by zobaczyć fragment miasta z innej perspektywy. Przy okazji można wypić smaczną kawę i zjeść legendarny sernik wiedeński.
A są też miejsca, gdzie na dachy można wyjść bez opłat. Wśród wąskich handlowych uliczek Starego Miasta można znaleźć niepozorne schody. Czasem warto sprawdzić, czy aby nie prowadzą one na dachy. Wielu spieszących się Żydów korzysta z takich „skrótów”, chcąc przejść z jednej części miasta do drugiej, omijając przy tym cały przetaczający się dołem tłum turystów i pątników.

Zdradzimy Wam nasze ulubione miejsce na dachach Jeruzalem, gdzie przesiadujemy popijając kawę i rozważając fragment Pisma.
To kawiarnia przy Luterańskim Guest Haus’ie (Saint Mark Street). W pięknie urządzonym ogródku można wypić całkiem przyzwoitą kawę, sok czy piwo i skorzystać z czystej i pachnącej toalety.
Nikt nie popędza, nie ma tu dużego ruchu, do woli można siedzieć i sycić się widokiem na wschodnią stronę miasta z Gorą Oliwną w tle.

Poniżej link do wspomnianego miejsca:
https://guesthouse-jerusalem.com/en/garden-and-restaurant/

Szalom!

Bądź na bieżąco, zapisz się na Newsletter!

Udało się! Będziemy w kontakcie!

Coś poszło nie tak...

Wypełniając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Administratora podanych danych osobowych w celu dostarczenia Newslettera. Możesz z łatwością zmienić lub cofnąć raz wyrażoną zgodę w dowolnym momencie. Więcej informacji w Polityce Prywatności.