Znowu cię zbuduję i będziesz odbudowana, Dziewico-Izraelu! Przyozdobisz się znów swymi bębenkami i wyjdziesz wśród tańców pełnych wesela. Będziesz znów sadzić winnice na wzgórzach Samarii; uprawiający będą sadzić i zbierać.

Jr 31,4-5

Wtedy ogarnie dziewicę radość wśród tańca, i młodzieńcy cieszyć się będą ze starcami. Zamienię bowiem ich smutek w radość, pocieszę ich i rozweselę po ich troskach.

Jr 31,13

Wielkie święto

Jak podaje Miszna (w judaizmie Prawo Ustne, zwane też Torą Ustną, stanowiąca uzupełnienie Tory Pisanej) „nie było większych świąt dla Izraela niż 15 Aw i Jom Kippur. W te dni córki jerozolimskie wychodziły i tańczyły w winnicach”. 15 Aw to święto, które nawet nie jest wspomniane w Biblii. Co takiego stanowi o wielkości tego dnia?

Celebracja

W tym dniu miało miejsce wiele radosnych dla Izraela wydarzeń. Między innymi to właśnie wtedy po czterdziestu latach wędrówki po pustyni skończyło się zapowiedziane przez Boga wymieranie tych, którzy ze względu na okazany brak zaufania nie mieli wejść do Ziemi Obiecanej [por. Lb 14, 20-35], a nowe pokolenie stanęło gotowe do wkroczenia do Kanaanu. Data ta to także rocznica zlikwidowania wart utwierdzających podział między Północnym a Południowym Królestwem. Mimo wszystko jednak chyba żadne z tych wydarzeń nie może wagą równać się z tymi wspominanymi w Paschę, Szawuot czy też Sukkot.

Wydaje się więc, że kluczem do zrozumienia radości tego dnia był sposób jego celebrowania. Panny jerozolimskie wychodziły i tańczyły w winnicach, a niezamężni mężczyźni przyglądali się im, z nadzieją wyczekując odnalezienia swojej drugiej połówki. Tak więc 15 Aw był okazją do kojarzenia młodych w pary. Do dziś data ta jest najbardziej pożądana dla zawarcia ślubu. I nie pozostaje to bez uzasadnienia…

Proroczy wymiar

Jom Kippur, kiedy – po przebaczeniu grzechu związanego ze złotym cielcem – Bóg przekazał Mojżeszowi drugie kamienne tablice, jest dniem zaręczyn Izraela z Bogiem (dniem dopełnienia przymierza na Synaju).
15 Aw obrazuje dopełnienie małżeństwa, jakie nastąpić ma wraz z ostatecznym odkupieniem przez Mesjasza. O tym, jak wielką tęsknotą za sobą nawzajem przepełnieni są małżonkowie mogą się przekonać narzeczeni, którzy w czystości oczekują na dzień zaślubin. 15 Aw Żydzi świętują zatem oczekiwanie na ostateczne zjednoczenie z Bogiem, które nastąpi wraz z (powtórnym z perspektywy wierzących w Jezusa) przyjściem Mesjasza.  

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bębenki (tamburin) są symbolem oczekiwania na Mesjasza.

I usłyszałem jakby głos wielkiego tłumu i jakby głos mnogich wód, i jakby głos potężnych gromów, które mówiły: «Alleluja, bo zakrólował Pan Bóg nasz, Wszechmogący. Weselmy się i radujmy, i dajmy Mu chwałę, bo nadeszły Gody Baranka, a Jego Małżonka się przystroiła, i dano jej oblec bisior lśniący i czysty» – bisior bowiem oznacza czyny sprawiedliwe świętych. I mówi mi: «Napisz: Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka!» I mówi mi: «Te prawdziwe słowa są Boże».

Ap 19,6-9

Tekst pochodzi z Kalendarza "Czasy Święte" 2021

Kalendarz Czasy Święte 2021

6,30

Szalom!

Bądź na bieżąco, zapisz się na Newsletter!

Udało się! Będziemy w kontakcie!

Coś poszło nie tak...

Wypełniając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Administratora podanych danych osobowych w celu dostarczenia Newslettera. Możesz z łatwością zmienić lub cofnąć raz wyrażoną zgodę w dowolnym momencie. Więcej informacji w Polityce Prywatności.